Ето какво трябва да знаете, ако искате да научите детето да използва свободно два езика от раждането си
Снимка: Shutterstock
Отглеждането на двуезично говорещи деца не е трудно, независимо от началната ситуация, твърдят експерти. Но е необходимо да се определи най-правилният метод за конкретното семейство и той да се следва неотклонно.
Всъщност основните методи са три. Ето кои са те и как изглеждат характерните техники на обучение.
Метод 1: Единият родител говори само на втория език
В този случай единият от двамата родители трябва винаги и изключително да говори на втория език. Ако този език е и майчин, още по-добре. Но може методът да се използва и от хора, добре владеещи чужд език. Това е един от най-използваните методи, но не бива да се пренебрегва, че за да се учи ефективно, детето трябва да чува и комуникира на втория език в голяма част от деня. И всеки ден.
Ако например майката говори на родния език, а бащата е поел задачата да въведе втори език, но през повечето време е извън дома, тъй като работи, и общува с децата само сутрин за кратко и вечер, то това е недостатъчно. Така че внимателно преценете дали имате тази възможност и тогава започвайте обучението.
Метод 2: И двамата родители говорят на втория език у дома
При този метод се дава предимство не на родния език, а на втория. Предполага се, че детето ще усвои родния език достатъчно добре, докато общува на детската площадка с връстниците си, когато е при баба и дядо, в детската градина, училище. Затова родителите избират да говорят у дома изцяло на втория език, за да го възприеме детето по естествен път.
Тук обаче има една специфика – трябва и двамата родители добре да владеят избрания език, за да се случи всичко това.
Този метод е много ефективен с цел насърчаване на изучаването на втория език. Единственият недостатък е, че детето може да забави усвояването на родния език, за сметка на втория. Но това е преходно и в училище много бързо се наваксват пропуските и то лесно ще достигне нивото на връстниците си.
Метод 3: Уникален модел за конкретното семейство
Доста семейства избират именно този начин, тъй като той дава възможност за комбиниране на горните два модела с допълване на индивидуални практики и тактики, съобразени с особеностите на фамилията. Основното правило в този случай е да изберете един основен модел, който да се въведе като постоянен, след което да се допълва и обогатява с допълнителни дейности.
Може например да се въведат интересни правила, които да бъдат под формата на игри за детето, но в същото време да имат и обучителен ефект. Например: в неделя всички у дома да говорят само на втория език или веднъж седмично да се организира вечеря с ястия, характерни за страната, от която идва втория език и т.н.
Независимо кой от трите метода изберете, важно е предварително добре да прецените възможностите си, за да сте сигурни, че ще се справите.
По материали от Bilingue per gioco
В поредица от вдъхновяващи лекции бяха представени някои от ключовите насоки за развитието на съвременното образование.
Снимки: издателство „Клет България“
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари